Special Purpose Racks
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (14)
- (3)
- (21)
- (42)
- (4)
- (2)
- (27)
- (4)
- (3)
- (4)
- (98)
- (4)
- (14)
- (13)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (12)
- (18)
- (1)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (183)
- (92)
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (14)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Poltex Evotech Scope Connector Drying Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Evotech Scope Connector Drying Rack - Works with Evotech or similar scope connectors. Super durable constructions eliminates sag of long drying slots.
| No. of Racks | 14 |
|---|---|
| Product Type | Drying Rack |
| Material | Acrylic |
Poltex NAP10 Purification Rack - 24 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Elution rack for purification columns in a 24 position design. Reservoir and elution plate are removable and interchangeable for binding, wash, and elution steps.
Interscience BagOpen
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The BagOpen makes it easy to open bags and keep them open in a vertical position, without any risk of contamination during handling.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Bag Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Bags |
Interscience Drip Tray for BagRack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drip tray to catch drips from the BagRack.
Poltex Fiber Optic Laryngoscope Blade Holster, Magnet Mounted
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Works in conjunction with Poltex Fiber Optic Laryngoscope Blade Holder
Poltex Conical Tube Rack Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex conical tube rack holder is a convenient holder for the Conical Tube Holder (CONIC) line of racks.
| Height (Metric) | 266.70 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 101.60 mm |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 173.99 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tube Racks |
Poltex Spirometry Calibration Syringe Cabinet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Spirometry Calibration Syringe Cabinet fits Midmark or equivalent spirometry calibration syringe.
Poltex ACD Cold Storage Rack - 3 Tier, 5 Boxes Deep
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cold storage drawer unit that holds ACD boxes in a 3 tier, 5 boxes deep configuration. Suitable at -80°C with clear PETG polymer to help prevent frost build-up.
Poltex Fiber Optic Laryngoscope Countertop Blade Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Works in conjunction with Poltex Fiber Optic Laryngoscope Blade Holster
KD Scientific Rack for Legato Infusion Withdrawal Pump
Legato 200/201 Plastic/Glass Syringe Microliter Rack
Poltex Conical Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conical tube rack, part of Poltex CONIC line of conical tube racks.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 1 |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stabilizes extractor tube strip/racks when loading/unloading.
| Height (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 482 mm |
| For Use With (Equipment) | Qiasymphony extractor racks, hamilton racks |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Blood Tube Sample Strip |
| Weight (Metric) | 150 g |
Poltex TECAN Extractor Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds and stabilizes sample tube racks for Tecan or other related extraction/processing machines.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Rack |
| For Use With (Equipment) | Extractor Racks |
| Size | Small |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | Nylon-coated Stainless Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Poltex Multi-Specimen Collector Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Multi-Specimen Collector Dispenser is used for holding commode specimen collectors and urine cups.
| Height (Metric) | 325 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| For Use With (Equipment) | Urine Cups, Toilet Accessories |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 5 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 470 mm |
| Sterility | Non-sterile |